Sections

Weather Forecast

Close

Friday's local scoreboard

Men's hockey

6

Friday's results

Colgate 2, Brown 1

Mercyhurst 3, Niagara 2

Clarkson 4, Union 1

Dartmouth 4, Quinnipiac 3

Rensselaer 2, St. Lawrence 1, OT

Holy Cross 3, Sacred Heart 1

Merrimack 3, UConn 0

Boston U. 3, New Hampshire 2

Northern Mich. 5, Bowling Green 2

Vermont 2, Massachusetts 2, OT

Bentley 3, Army 3, OT

Air Force 2, RIT 1

Harvard 3, Princeton 1

Northeastern 5, Maine 3

Cornell 3, Yale 3, OT

Providence 4, Boston College 1

Mich. St. 2, Wisconsin 0

UMass.-Lowell 4, Arizona St. 0

Ferris St. 4, Lake Superior St. 0

Omaha 11, Miami 7

Penn St. 5, Ohio St. 2

American Int'l 3, Canisius 0

Western Mich. 7, St. Cloud St. 5

UND 5, Bemidji State 1

First period—1. UND, Austin Poganski 7 (Rhett Gardner 10, Christian Wolanin 13) :18; 2. BSU, Kyle Bauman 9 (Myles Fitzgerald 5, Jay DIckman 7) 8:49. Penalties—Joel Janatuinen, UND, boarding, 13:02

Second period—3. UND, Nick Jones 7 (Matt Kiersted 3, Jordan Kawaguchi 6) 11:30; 4. UND, Poganski 8 (Jones 10, Shane Gersich 9) 14:26. Penalties—Cole Smith, UND, holding, 1:26; Dillon Eichstadt, BSU, tripping, 19:48

Third period—5. UND, Jones 8 (Gabe Bast 8, Hayden Shaw 6) 1:33 (pp); 6. UND, Trevor Olson 1 16:53 (en). Penalties—Johnny Simonson, UND, boarding, 2:17; Eichstadt, BSU, slashing, 17:25

Goalie saves—UND: Cam Johnson 6-7-15—28; BSU: Michael Bitzer 4-12-10—26

Penalties-minutes—UND 3-6, BSU 2-4

Power plays—UND 1-2, BSU 0-3

Attendance—4,483

Referees—Brett Klosowski and Brady Johnson

Michigan 5, Minnesota 3

First period—1. MIC, Dexter Dancs (Tony Calderone) 0:14; 2. MIN, Casey Mittelstadt (Jack Sadek, Ryan Lindgren) 2:21; 3. MIC, Michael Pastujov (Calderone, Nick Pastujov) 8:13; 4. MIC, Cooper Marody (Quinn Hughes) 18:10

Second period—5. MIN, Scott Reedy (Leon Bristedt, Tyler Nanne) 3:37; 6. MIC, Brendan Warren (N. Pastujov, M. Pastujov) 18:01

Third period—MIN, 7. Brannon McManus (Tyler Sheehy, Lindgren) 16:22; 8. MIC, Brendan Warren 19:31;

Goalie saves—MIN: Mat Robson 6; MIC: Hayden Lavigne 24

Boys basketball

6

Friday's results

Mahnomen-Waubun 63, Lake Park-Audubon 46

Red Lake 77, Pine River-Backus 76

Northeast Range 49, Lake of the Woods 35

Bismarck St. Mary's 84, Turtle Mountain 78

WF Sheyenne 97, Fargo Davies 82

West Fargo 64, Fargo North 59

Mandan 69, Minot 66

Jamestown 71, Dickinson 60

Milnor-North Sargent 58, Finley-Sharon/H-P 42

Bottineau 58, Velva 52

LaMoure/L-M 48, Griggs County Central 47

GF Central 55,

Valley City 54

GFC 29 26 --55

VAL 24 30 --54

Grand Forks Central—Jacob Ohnstad 16, Branson Delorme 11, Debyn Johnson 10, Chris Demuth 8, Carsen Thompson 5, Paul Granger 5

Valley City—Matthew Lyter 17, Riley Miller 15, Luther Zeltinger 9, Avery Bennefield 7, Mitchel Taylor 3, Reese Huschka 3

Fargo Shanley 78,

Red River 64

SHA 46 32 ---78

RED 27 37 --64

Fargo Shanley—Brayden Bares 5, Mason Thimjon 2, Cam Saville 14, Tom Erie 6, Jake McKeever 3, Cody Mehlisch 20, Joe Kava 28

Red River—Brady Dvorak 7, Tommy Stephenson 19, Kerper Paye 3, Will Obioha 6, Pierson Painter 7, Cole Benson 2, Jackson Feller 2, Conner Richardson 7, Bryce Enerson 11

Devils Lake 56,

Wahpeton 45

WAH 19 26 --45

DEV 23 33 --56

Wahpeton—Riley Breuer 2, Jordan Mahrer 2, Corbin Cornelius 11, Daniel Pithey 10, Edward Vasquez 2, Jared Bartels 3, Joshua Darwin 4, Blake Matejcek 2, Zachary Manoch 9

Devils Lake—Jacob Greene 3, Luke Aanstad 6, Joey Frelich 1, Dominick Bjornson 5, Josh Dahlen 12, Leif Nelson 11, Braden Fee 4, Bryor Erickson 14

Thompson 72,

Drayton-V-E 44

DVE 7 8 20 9 --44

THO 31 19 16 6 --72

Drayton-Valley-Edinburg—Tyson Backer 12, Tanner Kasprowicz 8, Gaven Prigge 4, Joseph Larson 12, Gage Pollard 6, Brendan Durand 2

Thompson—Marcus Hughes 2, Cadyn Schwabe 9, Cole Sorby 10, Tyler Hegg 17, Hayden Overby 19, Trevor Laesser 2, Nicholas Reck 5, Chance Danner 8

Hatton-Northwood 53,

Larimore 39

LAR 9 4 20 6 --39

H-N 16 18 10 9 --53

Larimore—Ryan Sletten 2, Jason Farrell 8, Logan Wakefield 9, Luke Tupa 20

Hatton-Northwood—Connor Konschak 9, Avery Thorsgard 19, Parker Vaagene 6, Scott Johnson 4, Ben Johnson 15

Park River/F-L 61,

Midway-Minto 46

M-M 14 9 11 15 --46

PAR 11 16 13 21 --61

Midway-Minto—Seth Robinson 3, Dominic Schuster 14, Weston Napier 4, Noah Zikmund 14, John Juarez 13, Ogden Wasylow 1

Park River /Fordville-Lankin—Bryce Wood 8, Spencer Skavhaug 9, Nathan Zavalney 7, Jace Jehlicka 16, Adam Zavalney 15, Ian Helgeson 6

Four Winds-Minn. 71,

Hillsboro-CV 67

FWM 17 15 19 20 --71

HCV 14 15 23 16 --67

Four Winds-Minnewaukan-- Frank Gourd 8, Jayden Yankton 3, Doug Yankton 11, Dedrick Robertson 8, JaeShaun Shaw 19, Fred Redfox 16, Gionni Robertson 6

Hillsboro-Central Valley—Carson Henningsgard 18, Gay Suchor 3, Cade Baesler 7, Tyler Bergstrom 22, Landen Reed 2, Jack Camrud 13

Rolla 48,

Drake-Anamoose 27

ROL 11 8 19 10 --48

D-A 4 10 5 8 --27

Rolla—Weston Martell 4, Grant Munro 16, Xavier Mitchell 13, Austin Soukup 4, Kody Schlenvogt 11

Drake-Anamoose—Pete Buri 15, Preston Bromley 2, Brad Marquart 3, John Hoffmann 4, Payton Martin 1, Hunter Fletschock 2

New Rockford-Shey. 73,

Dakota Prairie 47

DAK 16 16 6 9 --47

NRS 23 9 24 17 --73

Dakota Prairie—Parker Frederick 9, Tyler Loe 17, Nick Gronaas 12, Jake Avdem 8, Jarrett Ressler 1

New Rockford Sheyenne—Bo Belquist 22, Nathan Holzwarth 2, Teddy Allmaras 16, Hunter Thompson 3, Keegan Anderson 2, Luke Ystaas 8, Tucker Longnecker 9, Wilson Howard 11

Carrington 81,

Central Cass 52

CAR 20 21 25 15 --81

C-C 10 24 8 10 --52

Carrington—Garrett Bickett 16, Drew Page 7, Jayden Shipman 4, Seth Nelson 14, Payton Smith 10, Hunter Mittleider 1, Trey Rosenau 10, Kolton Vetter 17, McCoy VandeHoven 2

Central Cass—Carson Bultema 11, Joshua Vetsch 2, Devin Klingbeil 6, Christian Lietz 2, Wes Koetz 4, Jonah Lietz 18, Zach Koetz 2, Max Kobbervig 3, Joshua Dixon 4

Benson County 73,

Harvey-Wells Co. 62

BEN 18 14 21 20 --73

HWC 20 15 14 13 --62

Benson County—Garrett Tandeski 11, Spencer Olson 19, Keaton Nelson 25, Reed Eberle 3, Blayne Anderson 8, Carter Tandeski 7

Harvey-Wells County—Jarett Anderson 24, Connor Fike 6, Parker Granger 6, Walker Koropatnicki 8, Kevin Friedt 8, Hunter Ripplinger 8, Eric Hager 2

Kittson Co. Central 55,

Northern Freeze 45

NOR 18 27 --45

KCC 37 18 --55

Northern Freeze—Ellert Adamek 12, Keoni Kindler 10, Jackson Spilde 8, Eli Johnson 4, Zak Anderson 4, Tyson Gustafson 3, Anthony Skjerven 2, Gunner Koland 2

Kittson County Central—Cole Johnson 23, Jadyn Swenson 21, Jarrett Kujava 11

Red Lake Co. 66,

Warren-A-O 32

RLC 41 25 --66

WAO 16 16 --32

Red Lake County—Derek Peterson 11, Ben Cardinal 8, Zach Benson 3, Dawson Rystad 2, Ethan Vettleson 26, Connor Lambert 2, Isiah Olson 13, Jordan Johnson 1

Warren-Alvarado-Oslo—Mason Wang 13, Gunnar Jorgenson 2, Jesse Kelen 6, Connor Narlock 2, Jackson Steer 4, Isiah Branch 2, Dawson M. 3

Win-E-Mac 52,

Bagley 49

WEM 27 25 --52

BAG 28 21 --49

Win-E-Mac—Mikan Olson 5, Jay Parenteau 2, Emelian Hanson 10, Nathan Spry 2, Bryce Neubert 6, Blake Glass 6, Brekken Lindberg 16, Gavin Walker 4

Bagley—Zach Lykins 3, Isaac Tierney 22, Kenley Gordon 2, James Hvezda 6, Damien Stevens 4, Lee Waughtal 8, Dawson Eck 4

Fertile-Beltrami 58,

Climax-Fisher 26

Climax-Fisher—Dylan Evitts 8, Matt Knutson 5, Brady Klein 5, Myles Smith 4, Gerardo Vazquez 2, Cole Vatnsdal 2

Fertile-Beltrami—Vincent Benesh 13, Athan McCollum 13, Dylan VanDenEinde 7, Dillon Sannes 7, Dylan Pearce 6, Harmon Liebl 4, Michael Stuhaug 4, Isaiah Horgeshimer 2, Jordan Van Den Einde 2

Barnesville 65,

Badger-G-MR 48

BGM 20 28 --48

BAR 33 32 --65

Badger-Greenbush-Middle River—Brandon Sorenson 13, Jake Taggart 11, Dylan Heggedal 6, Shawn Waage 6, Kasen Swenson 2, Kamrin Weets 2, gage Creekmore 4

Barnesville—Grant Inniger 2, Logan Bang 8, Adam Tonsfeldt 9, Mathew Bredman 4, Charle Aakre 14, Sean Askegaard 8, Brooks Martinson 9, Nicolas Swenson 2, Hunter Zenzen 9

Dilworth-G-F 52, Warroad 47

DGF 34 18 --52

WAR 22 25 --47

Dilworth-G-F—Ben Henriksen 3, Nick Lund 3, Aiden Leach 9, Drew Coalwell 9, Nathan Leitner 11, Tanner Tahran 13, Carter Kohler 4

Warroad—Tyler Fox 5, Jeremy Cole 2, Jett Shoen 6, Isaac Falk-Stoskopf 22, Kyle Spenst 6, Zach Heppner 6

Girls basketball

6

Friday's results

Lake Park-Audubon 51, Mahnomen-Waubun 31

Park Rapids 72, Staples-Motley 52

Perham 46, Pelican Rapids 43

Dilworth-G-F 62, Hawley 47

Frazee 60, Breckenridge 58, OT

Walker-H-A 70, Cass Lake-Bena 58

Langdon-E-M 51, North Star 34

Bismarck St. Mary's 101, Turtle Mountain 56

Fargo North 67, West Fargo 58, OT

Jamestown 69, Dickinson 37

Fargo Davies 76, WF Sheyenne 65

GF Red River 68,

Fargo Shanley 57

RED 30 38 --68

SHA 28 29 --57

Red River—Kenady Steffan 20, Maggie Steffen 13, Shelby Frank 12, Jadyn Sondrol 11, Cassidy Wilson 6, Jordan Burris 6

Fargo Shanley—Hadley Huber 20, Reile Payne 19, Caira Berg 10, Julia Vetter 6, Taryn Hoffer 2

Valley City 56,

GF Central 46

GFC 22 24 --46

VAL 23 33 --56

Grand Forks Central --Madison Myrold 4, Haley Gereau 4, Cassidy Knutz 14, Grace Gaustad 8, Korri Gust 6, Bailey Jaeger 2, Jessica Gillian 8

Valley City—Lexi Ondracek 5, Jadyn Dieterle 2, Josie Berntson 2, Mackenzie Pederson 11, Courtney Lloyd 18, Lindsey Noeske 5, Taryn Dieterle 13

Grand Rapids 69,

EGF Senior High 53

GRA 28 41 --69

EGF 26 27 --53

Grand Rapids—Liberty Blaine 5, Heaven Hamling 26, Hannah DeMars 11, Maggie Miska 8, Meara Beighley 19

East Grand Forks Senior High—Macy Skyberg 6, Natalie Carlstrom 11, McKenna Aitchison 10, Brooke Filipi 9, Julia Warmack 6, Chloe Torgerson 5, Haley Burger 6

Devils Lake 75,

Wahpeton 45

WAH 26 19 --45

DEV 38 37 --75

Wahpeton—Rhaeghn Gripentrog 7, Emily DeVries 2, Jordyn Kahler 15, Gena Cornelius 15, Destiny Garcia 6

Devils Lake—Jess Mertens 6, Ramsey Brown 2, Abby Johnson 10, Taylor Windjue 8, Mattea Vetsch 15, Chiara Olson 19, Abby Heilman 4, Jailyn Martinson 7, Kyleigh Toso 4

Larimore 39,

Hatton-Northwood 27

LAR 10 13 9 7 --39

H-N 2 5 11 9 --27

Larimore—Autumn Larson 11, Macy Yahna 8, Ivy Dawes 7, Haylee Klava 6, Haley Verkuehlen 5, Kinsey Pernat 2

Hatton-Northwood—Kaitlynn Thompson 8, Thyra Peterick 6, Cassie Rostvet 6, Morgan Vaagene 5, Elizabeth Ostlie 2

Grafton 73,

North Border 35

GRA 20 9 23 21 --73

N-B 12 10 6 7 --35

Grafton—Keleigh Degadere 2, Julia Dusek 22, Carlee Sieben 12, Amanda Wickson 4, Meredith Dumier 20, Neggar Hanson 2, Carme Sieben 2

North Border—Taylor Thompson 2, Kenzie Carson 9, Lexi Irving 12, Jaidyn Volk 5, Lindsey Gapp 2, Taryn Snyder 1, Alexandria Schill 4

Benson County 47,

Lakota 37

LAK 11 8 13 5 --37

B-C 12 12 17 6 --47

Lakota—Alex Anderson 8, Breanne Schmidt 14, Karlie Zacha 7, Stephanie Bartlett 8

Benson County—Desidy Schwanke 8, Dani Schwanke 31, Kearyn Nelson 2, Quinn Nepple 6

Carrington 63,

Central Cass 33

CAR 19 32 47 63 --63

C-C 11 14 24 33 --33

Carrington—Amanda Jarrett 2, Emerson Hoornaert 8, McKenzie Johnson 6, Addison Hoornaert 4, Kadyn Mehring 8, Jill Endres 12, Haley Hewitt 9, Bella Hone 14

Central Cass—Rylie Holzer 2, Greta Gibson 1, Carlie Kleffer 6, Isabelle Cinnard 4, Ema Lee 2, Kayley McKinnon 2, Maddy Sweep 10, Jaylin Cotton 3, Cexi Buhr 3

Thief River Falls 57,

Hibbing 37

HIB 14 23 --37

TRF 27 30 --57

Hibbing—Abbey McDonald 18, Lizzi Toumi 3, McKenzie Maki 2, Haley Hawkinson 1, Kourtney Manning 13

Thief River Falls—Kylea Praska 19, Alexa Rogalla 14, Bailey Greene 4, Marley Nelson 2, Tiahna Nicholson 18

Roseau 78,

Pequot Lakes 48

PEQ 16 32 --48

ROS 40 38 --78

Pequot Lakes—Desera Engholm 2, Olivia Lane 19, Bre Sewall 2, Kenzie Nelson 3, Karli Skog 13, Addie Hubbard 2, Emma Benson 2, Erika Lane 3, Lola Rysavy 2

Roseau—Victoria Johnson 10, Kacie Borowicz 32,, Bria Dale 4, Katie Borowicz 18, Haley Ostgaard 4, Emma Waling 5, Mya Hough 2, McKayla Christianson 3

Win-E-Mac 67,

Bagley 25

BAG 16 9 --25

WEM 36 31 --67

Bagley—Kylli Anderson 2, Bailey Engesether 1, Alexandra Syverson 7, Kara bowman 2, McKinzie Halverson 2, Carly Lewis 2, Rylee Aufforth 9

Win-E-Mac—Madyson Plante 8, Kylie Brekke 16, Sydney Tadman 3, Lindsey Espeseth 20, Elliana Lindberg 5, Tyra Wilson 8, Paige Breckel 4, Katelyn Vesledahl 3

Crookston 53,

Virginia 41

VIR 15 26 --41

CRO 18 35 --53

Virginia—Rian Aune 7, Lexi Ahrens 14, Lexiss Trygg 4, Kelsey Knutson 3, Halee Zorman 1, Peyton Warcinski 3, Rylee Kelly 7, Kaylee Iverson 2

Crookston—Bailey Folkers 13, Jaeden Lizakowski 2, Kylie Solheim 5, Hannah Emanuel 1, Emma Borowicz 12, Hailey Seaver 4, Hayden Winjum 5, Rachel Hefta 11

Kittson Co. Central 82,

Goodridge-Grygla 53

KCC 43 39 --82

G-G 26 27 --53

Kittson County Central—Andi Strege 20, Morgan Olson 2, Kasey Soliah 20, Marlee Turn 10, Madi Olson 2, Cora Kujava 15, Maddy Anderson 5, Shelby Pankratz 3, Sayde Peterson 5

Goodridge-Grygla—Daria Waletzki 1, Amy Wiskow 8, Maci Bakken 18, Madi Race 5, vivian Coan 9, Brooke Limesand 8, Carlye Kiesow 4

Ada-Borup 76,

Warren-A- 61

WAO 28 33 --61

A-B 31 45 --76

Warren-Alvarado-Oslo—Kinzie Gullikson 1, Rylie Mortimer 9, Jenica Mercil 1, Emily Peterson 1, Holly Steer 9, Shelby Durand 25, Mackenzie Roller 14, Sarah Haugtvedt 2

Ada-Borup—Ivy Johnson 1, Jakia Thompson 2, Olivia Winfrey 11, Brooklyn Erickson 17, Zoe Johnson 3, Kora Kritzberger 5, mariah McKeever 29, Maddie Smart 7, Leah Sip 1

Fertile-Beltrami 59,

Climax-Fisher 54

F-B 36 23 --59

C-F 25 29 --54

Climax-Fisher—Sophie Love 22, Ella Reitmeier 4, Elizabeth McDonald 1, Kate Rarick 4, Rylie Magsam 8, Lindsey Kurz 15

Fertile-Beltrami—Olivia Ellingson 2, Bailey Mulcahy 13, Tessa Motteberg 2, Marlee Steffes 9, Lauren Harstad 6, Anne Sykes 2, Emily Motteberg 17, Shelby Dunbar 8

Clearbrook-Gonvick 49,

Pine River 41

PIN 21 20 --41

C-G 17 32 --49

Pine River—Bailey Wynn 13, Gabby Rainwater 6, Olivia Adkins 3, Alyssa Semmler 11, Anna Felthous 2, Rylie Hirschey 6

Clearbrook-Gonvick—Brynn Hetland 17, Jackie Lynn Taflin 14, Jennifer Lavin 2, Tamara Skinaway 12, Madelynne Faldet 2, Cassie Faldet 2

Boys hockey

6

Friday's results

Ely 9, Bagley-Fosston 8, OT

Minot 5, Jamestown 1

Fargo Davies 3, Fargo South/Shanley 2

Grafton/Park River 9, West Fargo 2

Red River 8,

WF Sheyenne 2

First period—RR: 1. Mason Salquist (Ben Christian) 10:12; 2. RR, Mason Salquist (Jackson Kunz) 12:27; 3. WF, Logan Schauer (Sam Kramer, Jerell Beatty) 13:37; 4. RR, Jackson Kunz (Max Johnson) 0:13;

Second period—5. RR, Maxx Andrade (Henry Fosse) 4:05; 6. RR, Max Johnson (Mason Salquist, Jackson Kunz) 4:58;

Third period—7. RR, Dane Montgomery (Landon Haagenson) 1:10; 8. RR, Kunz (Mason Salquist, Max Johnson) 2:22; 9. RR, Henry Fosse (Maxx Andrade, Coby Tweten) 5:21; 10. WF, Sam Kramer (Sterling Morin, Ryan Roth) 11:40

Goalie saves—RR. Nate Bradbury 17, WFS. Cole Nissen 25

Bismarck 8,

Devils Lake 0

First period—1. Dain Sardelli (Joseph Heinert, Caleb Petrie) 4:45; 2. Grayden Stone (Drew Lenertz, Petrie) 13:40; 3. Petrie (Dayton Deics, Lenertz) 16:03

Second period—4. Connor Martire (Sardelli, Stone) 1:51; 5. Petrie (Heinert) 14:33

Third period—6. Sardelli (Heinert) 0:41; 7. Stone (Zachary Kuhn, Deics) 1:24; 8. Martire (Chase Fuhrman) 3:58

Goalie saves—BIS: Austin Martin 10; DL: Reegan Reule 35

Lake of the Woods 1,

SP Johnson 1

First period—1. LOW, Luke Krause (Jackson Arpin, Jarred Sipe) 3:39

Second period—SPJ, A.J. Austin (Alex Campbell) 4:54

Goalie saves—SPJ: Aaron Lee 25; LOW: Lemeux Carradice 32

Late Thursday

Roseau 6, Warroad 4

First period—1. R, Aaron Huglen 1:23; 2. R, A. Huglen (Nathan Adrian, Alex Verbout)

Second period—3. R, Adrian (Paul Huglen, A. Huglen) 1:34; 4. W, Carter Pelland (Owen Meeker, Grant Slukynsky) 3:22; 5. W, Meeker (Slukynsky, Max Marvin); 6. R, Adrian (P. Huglen, Josh Olson) 14:40

Third period—7. W, Tristan Johnson (Jaron Moyer) 5:20; 8. W, Pelland (Meeker) 5:49; 9. R, P. Huglen (Adrian) 8:56; 10. R, Adrian (A. Huglen) 16:24

Goalie saves—W: Joseph Jacques 13; R: Oliver Lee 17;

Girls hockey

6

Friday's results

West Fargo 3, Devils Lake 0

Bismarck 5, Mandan 0

Minot 4, Dickinson 1

River Lakes 2, Bemidji 1

International Falls 10, Park Rapids 0

North Wright County 3, Princeton 0

Warroad 2,

EGF Senior High 0

First period—1. Tiff Foster (Katie Kotlowski) 4:58; 2. Madison Oelkers (Geno Hendrickson) 11:40

Goalie saves—Warroad: Quinn Kuntz 18; EGF: McKenzie Whalen 34

Hibbing 9,

Crookston 1

First period—1. CRO: MacKenze Epema (Kendall Bergquist) 10:47; 2. H: Maria Gherardi (Emma Lundell, McKenna Folstad) 13:45

Second period—3. H: Folstad (Sydney Haben, Lundell) 4:12; 4. H: Elyssa Durie (Courtney Anderson, Maddie Rewertz) 5:23; 5. H: Allie Bussey (Lillian Rue, Jen Flaten) 8:05; 6. H: A. Bussey (Lundell) 10:23

Third period—7. H: M. Gherardi (Rue, A. Bussey) 1:16; 8. H: A. Bussey (Rue, M. Gherardi) 7:53; 9. H: Megan Bussey (Folstad, Chloe Allan) 9:23; 10. H: Anderson (A. Bussey, Julia Gherardi) 16:35

Goalie saves—CRO: Brelee Jobe 50; H: Abby Edstrom 4, Lily Hess 2

Brainerd/LF 2,

Thief River Falls 1

Second period—1. TRF, Grace Bergland (Khloe Lund) 14:22

Third period—2. BLF, Gabbie Smith (Cheyenne Abear) 7:38; 3. BLF, Grace Schulte 16:10

Goalie saves—TRF: Faith Porter 37; BLF: Olivia King 13

Area men's basketball

6

Friday's results

SW Minn. St. 82,

Minn. Crookston 75

UMC 31 44 --75

SWM 46 36 --82

Minnesota Crookston—Harrison Cleary 19, Ben Juhll 17, Gable Smith 10, Josh Collins 8, Darin Viken 5, Alan Hodge 14, Javier Nicolau 2

Southwest Minnesota State—Ryan Brueggeman 22, Carter Kirk 15, KJ Davis 12, Michael Lee 12, Taylor Schafer 16, Nick Dufault 5

Northland CTC 93,

Fon du Lac 55

FDL 28 27 --55

NOR 48 45 --93

Fon du Lac—Tristan Snow 6, Raymond White 2, Eric Grant 7, Alex Walther 2, Artis Fountoin 4, Saivon Parker 30, Tyler Ojibway 4

Northland CTC—Cole Piatoko 15, Chedonio Martin 14, Brandon Murat 8, Ju'Wan Evans 9, Z'Mari Minter 8, Zemar Mckenzie 4, Kameron Parker 17, Dominique Truitt 5, Ashanti Cage 13

Area women's basketball

6

Friday's results

Minn. Crookston 65,

SW Minn. St. 61

UMC 15 17 19 14 --65

SWM 11 14 26 10 --61

Minnesota-Crookston—Caitlin Michaelis 11, Stephanie McWilliams 3, Micaela Noga 13, Isieoma Odor 3, Emily Gruber 19, Abby Guidinger 10, Paige Weakley 6

Southwest Minnesota State—Meleah Reinhart 3, Caleigh Rodning 19, Sarah Buysse 6, Erin Baxter 5, Abuk Akoi 3, Sadie Stelter 5, Emily Buysse 6, Sara Teske 2, Lauren Hedlund 12

Prep wrestling

6

Friday's results

Fosston-Bagley 38

Hillsboro-CV 33

106: Luke Leshuk (H-CV) over Keegan Senger :33; 113: Kyle Alfson (H-CV) over Christian Schmidt 3:13; 120: Brayden Sorenson (FOBA) over Matt Anderson 3:31; 126: Carter Sorenson (FOBA) over Barrett Willison 1:28; 132: Gavin Wright (H-CV) over Noah Hanson 2:47; 138: Dane Schoenborn (FOBA) over Chase Fossum 1:03; 145: Alex Wolfe (FOBA) by forfeit; 152: Henry Burrack (FOBA) over Kaden Pastian 6-2; 160: Grant Skager (H-CV) over Cole Olson 10-4; 170: Mark Hastings (H-CV) over by forfeit; 182: Teigen Hextell (FOBA) over Jake Moore 5-0; 195: Jacob Lomen (FOBA) over Mason Richter :44; 220: Jake Ubert (FOBA) over Jake Connelly 2-1; 285: Seth Owens (H-CV) over Nick Anderson 3:11 (FOBA Unsportsmanlike Conduct -1.00)

Hillsboro-CV 70

Fertile-Beltrami 3

106: Luke Leshuk (H-CV) over Daunte Yost 3:54; 113: Kyle Alfson (H-CV) over Levi Qualley 3:10; 120: Matt Anderson (H-CV) over Hunter Hitchen 2:26; 126: Barrett Willison (H-CV) over Ivan Nephew 1:02; 138: Ross Hamre (FEBE) over Gavin Wright 11-5; 145: Chase Fossum (H-CV) over Damian Gudvangen 5:44; 152: Kaden Pastian (H-CV) over by forfeit; 160: Grant Skager (H-CV) over Justin Boit 14-0; 170: Mark Hastings (H-CV) over Gabe Horgeshimer :30; 182: Jake Moore (H-CV) by forfeit; 195: Mason Richter (H-CV) by forfeit; 220: Jake Connelly (H-CV) over Dakota Qualley :34; 285: Seth Owens (H-CV) over Jude Olson :09;

Hillsboro-CV 55

Larimore 10

106: Luke Leshuk (H-CV) over Robert Norman 11-1; 113: Kyle Alfson (H-CV) over Bransen Larsen :36; 120: Matt Anderson (H-CV) by forfeit; 126: Barrett Willison (H-CV) over Eric Hoffman 7-5; 132: Gavin Wright (H-CV) over by forfeit; 138: Chase Fossum (H-CV) over Dillon Norman 4:50; 152: Kaden Pastian (H-CV) over Carson Thorsell 4:41; 160: Grant Skager (H-CV) over Austin Steffen 10-4; 170: Mark Hastings (H-CV) over Friday Thomas 1:09; 182: Dalton Meidinger (LARI) over Jake Moore 12-1; 195: Tucker Renfrow (LARI) over Mason Richter :49; 220: Jake Connelly (H-CV) over Justin Hoffmann 5-1; 285: Seth Owens (H-CV) over Jebb Gerszewski 1:25

UNC Quad

In Menahga, Minn., Friday

Roseau 38,

Deer River 36

106: Trevor Michienzi (DERI) by forfeit; 113: Marshall Michienzi (DERI) by forfeit; 120: Brady Long (DERI) over by forfeit; 126: Jace Geving (DERI) over Connor Eidsmoe 1:30; 132: Race Knochenmus (ROSE) over Jack Perrington 15-1; 138: Trey Fairbanks (DERI) over Riley Eidsmoe 3:21; 145: Chandler Mooney (ROSE) over by forfeit; 152: Ben Olson (ROSE) over Bryce Herring 1:14; 160: Dale Grindahl (ROSE) over Dylan Warner 11-3; 170: Sawyer Klatt (ROSE) over Cole Fox 3:46; 182: Hunter Ziska (ROSE) by forfeit; 220: Brodie Wensloff (ROSE)by forfeit; 285: Frank Villenueve (DERI) by forfeit;

United Clay Becker 42,

Roseau 39

106: Taylor Johnson (UCB) by forfeit; 113: Nathan Sperr (UCB) by forfeit; 120: Sam Helgeson (UCB) by forfeit; 126: Garrett Peterson (UCB) over Connor Eidsmoe 3:29; 132: Race Knochenmus (ROS) over Sanden O'Connell 2:30; 138: Riley Eidsmoe (ROS) over Andrew Wetli 2:00; 145: Chandler Mooney (ROS) over Hunter Magnusson 0:59; 152: Ben Olson (ROS) over Jacob Beaudine-Schlick 1:44; 160: Dale Grindahl (ROS) over Bailey Johnson 13-7; 170: Sawyer Klatt (ROS) over Landon Bergron 0:41; 182: Joey Stuhaug (UCB) over Hunter Ziska 0:31; 195: Brodie Wensloff (ROS) over TJ Hines 5:31; 220: Sam Wamre (UCB) by forfeit; 285: Wyatt Dunham (UCB) over Kyle Bliss 0:44.

Roseau 40,

United North Central 36

106: Ethan Hendrickson (UNCW) by forfeit; 113: Hank Tellers (UNCW) by forfeit; 120: Tucker Holmer (UNCW) by forfeit; 126: Connor Eidsmoe (ROSE) over Ethan Trout 5-3; 132: Race Knochenmus (ROSE) over Dylan Rasmussen 1:25; 138: Eion Ness (UNCW) by forfeit; 145: Chandler Mooney (ROSE) over Torrey Carlson :53 152: Ben Olson (ROSE) over Bridger Bettin 1:16; 160: Dale Grindahl (ROSE) over Dakota Meech 9-4; 170: Toby Hintzman (UNCW) over by forfeit; 182: Sawyer Klatt (ROSE) over Gator Bettin 9-1; 195: Hunter Ziska (ROSE) by forfeit; 220: Brodie Wensloff (ROSE) over Brock Kako 2:52; 285: Jared Seibert (UNCW) over Kyle Bliss :22

Prep gymnastics

6

Fargo Invite

Friday's results

Team totals

1. Grand Forks 135.525; 2. Fargo Davies 127.55; 3. Wahpeton 122.575; 4. Fargo 122

Winners, GF top 3

Vault—1. Anna Suppes, Davies, 8.9; 3. Sydnee Spivey, GF, 8.575 and Jada Parsons, Fargo, 8.8

Bars—1. Spivey, GF, 8.825; 2. Charisse Vetsch, GF, 8.775

Beam—1. Suppes, Davies, 9.3; 3. Rebekah Kauffman, GF, 8.55

Floor—1. Spivey, GF, 9.3

All-around—1. Suppes, Davies, 35.9; 2. Spivey, GF, 34.9; 3. Vetsch, GF, 32.8

Prep swimming

6

Bemidji Invite

In Bemidji, Friday

Team totals

1. Melrose/Sauk Centre 575, 2. GF KnightRiders 433, 3. Detroit Lakes 395, 4. Moorhead 339, 5. Bemidji 324.5, 6. Thief River Falls 143.5, 7, Perham/New York Mills 76

Winners, GF top 3

200 medley relay—1. Moorhead (Riley Larson, Erik Dougherty, Ethan Lemke, Shane Williams) 1:49.98

200 freestyle—1. Sam Hendricks, Bemidji, 1:57.69; 2. Garrett Craven, GF, 1:57.83

200 intermedley—1. Dylan Fleischhacker, Melrose-Sauk Centre, 2:11.40; 2. Brayden Rygh, GF, 2:16.35

50 freestyle—1. Jakob Craven, GF, 23.45

1 meter diving—1. Cameron Munter, Bemidji, 248.08

100 butterfly—1. Ethan Lemke, Moorhead, 58.60

100 freestyle—1. Jakob Craven, GF, 51.55

500 freestyle—1. Brayden Rygh, GF, 5:17.42; 3. Garrett Craven 5:20.92

200 freestyle relay—1. GF (Brayden Rygh, Garrett Craven, Marco Kojic, Jakob Craven) 1:36.80

100 backstroke—1. Ethan Lemke, Moorhead, 1:02.49

100 breaststroke—1. Dylan Fleishhacker, Melrose-Sauk Centre, 1:03.95

400 freestyle relay—1. GF (Nick Gasparini, Brayden Rygh, Marco Kojic, Jakob Craven) 3:33.33

Advertisement
randomness